Rodzaje rowerów

Sezon rowerowy rozkwita. Dla niektórych to kolejny sezon na rowerze, dla innych poprzedni się jeszcze nie skończył, ale jest też grupa osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kolarstwem i to właśnie w szczególności do nich skierowany jest dzisiejszy post.

 Teoretycznie wszystko wydaje się proste- ,,kupię rower i będę jeździł”, ale tutaj pojawia się również podstawowe pytanie- JAKI ROWER BĘDZIE DLA MNIE NAJLEPSZY?

Jak wybrać rower.

Prezentujemy zatem podział rowerów i krótko scharakteryzujemy każdy typ.

Rodzaje rowerów-rower szosowy

-potocznie nazywany kolarzówką. Rower przeznaczony do szybkiej jazdy.

Geometria ramy, jej sztywność, duże cienkie koła, nastawione są na jak największą efektywność pedałowania. Szosówka wyposażona jest w specyficzną kierownicę, tzw. baranek która pozwala to na znaczne obniżenie sylwetki kolarza, a dzięki temu zmniejszenie oporu powietrza.

Rower tego typu nie posiada amortyzatorów, a wykorzystanie do budowy materiałów takich jak carbon, pozwala na zmniejszenie wagi oraz zwiększa komfort jazdy (niweluje drobne drgania).

Taki rower świetnie nadaje się do szybkiej jazdy po równych asfaltach.

Rower szosowy.

Rodzaje rowerów-rower MTB

-do jazdy po bardziej wymagającym terenie świetnie sprawdzi się rower górski.(ang. Mountain Terrain Bike) to rower, którego budowa umożliwia jazdę w terenie górzystym. Świetnie radzi sobie z wyboistymi drogami leśnymi, co czyni go jednym z najbardziej popularnych typów rowerów w Polsce.

Rowery górskie maja za zwyczaj mocniejsze ramy, z większym prześwitem pod pedałami niż w innych rowerach, prostą lub lekko gięta masywną kierownicę oraz solidne, mocne hamulce, najczęściej tarczowe.

Klasyczne rowery tej kategorii posiadają przynajmniej przedni amortyzator ( hardtail) lub pełną amortyzację (full-suspension).

Solidne koła z grubymi oponami występują w kilku rozmiarach, 29 cali, 27,5 cala ,oraz starsze 26 cali.

Rodzaje rowerów- rower górski.

Rodzaje rowerów- rower trekingowy,

– to rower przeznaczony do uprawiania turystyki. Przystosowany do przemierzania bardzo długich, często kilkudniowych tras. Bardzo dobrze spisuje się zarówno na gładkich drogach asfaltowych jak i na ubitych drogach ziemnych i leśnych oraz szutrowych.

Geometria ramy tego roweru pozwala na jazdę z bardziej wyprostowaną sylwetką. Duże 28 calowe koła wyposażone w stosunkowo wąskie opony zapewniają duży komfort jazdy oraz w miarę małe opory toczenia.

Widelec przedni zwykle jest amortyzowany. Rower wyposażony jest w bagażnik do mocowania sakw, oświetlenie, komplet błotników, pompkę.

Idealny rower na wycieczki , świetnie spisujący się jako rower miejski.

rower trekingowy to rower przeznaczony do uprawiania turystyki. Przystosowany do przemierzania bardzo długich, często kilkudniowych tras.
Rodzaje rowerów-rowery trekingowe.

Rodzaje rowerów-rower crossowy

-podobnie jak rower trekingowy jest przeznaczony do dłuższych dystansów po drogach asfaltowych, ubitych ziemnych oraz szutrach. Duże wygodne 28 calowe kola, w miarę wąskie opony, wyprostowana sylwetka. Nie posiada błotników, bagażnika, stopki, co odróżnia go na pierwszy rzut oka od roweru trekingowego.

Rodzaje rowerów- rower miejski,

-jest to rower przystosowany do jazdy po mieście, najczęściej wyposażony w duże 28 calowe kola, wygiętą szeroką kierownice, krótką ramę i solidne kanapowe siodełko.

Konstrukcja ramy umożliwia jazdę w pozycji siedzącej wyprostowanej. Wyposażony w błotniki oświetlenie osłonę na łańcuch, bagażnik , oraz koszyk z tyłu lub przodu .

Niestety, jest to dosyć ciężki rower, co może być nieco kłopotliwe w przypadku wnoszenia go np. po schodach.

Rower miejski jest to rower przystosowany do jazdy po mieście, najczęściej wyposażony w duże 28 calowe kola, wygiętą szeroką kierownice, krótką ramę i solidne kanapowe siodełko.
Rodzaje rowerów-rower miejski.