Młyny wodne na rzece Mrożycy.

Młyny wodne naszych okolic.

Historia młynów wodnych liczy sobie ponad dwa tysiące lat, choć dziś już niestety dobiega końca. Niewiele urządzeń skonstruowanych przez człowieka wykorzystywało w tak prosty sposób naturalną energię, niewiele też obrosło tak licznymi legendami. Młyn to  kiedyś jeden z najważniejszych budynków dla wiejskiej społeczności, dziś młyny wodne już nikomu niepotrzebne, niszczeją samotnie. Te, które miały szczęście zostały przeniesione do skansenów, a te, które go nie miały niszczeją. Chcieliśmy zebrać te młyny, które są w naszym najbliższym regionie i uwiecznić je póki jeszcze coś po nich zostało.
Wśród nich są perełki, które jeszcze w całym swym pięknie cieszą oko, ale są też takie, z których niewiele już zostało. Często to tylko betonowe elementy fundamentu, ciężkie stalowe części turbin, trochę spróchniałych desek.
Odwiedzajcie je, cieszcie oko tymi urokliwymi pozostałościami póki jeszcze są.

Autorem zdjęć jest Marcin Duda.

Młyny na rzece Mrożycy.

MŁYN W TADZINIE.
Młyn w Tadzinie to w zasadzie miejsce po istniejącym kiedyś młynie wodnym. Pozostał jedynie betonowy jaz piętrzący wody stawu młyńskiego, który znajdował się po południowej stronie grobli.
Dziś przyroda odzyskała teren niegdyś przejęty przez człowieka na wybudowanie młyna.
Wzdłuż drogi z Brzezin do Tadzina są jeszcze miejsca po dwóch takich młynach. Po młynie przy obecnej ulicy Prusa został tylko staw, natomiast kilometr dalej w stronę Brzezin zachowały się jedynie betonowe części urządzeń do spiętrzania wody, oraz wydrążony dojazd do młyna, czyli wąwóz drogowy.

ruiny młyn przy stawie w Tadzinie 2

Ruiny młyna w Tadzinie.

ruiny młyn przy stawie w Tadzinie 3

Ruiny młyna w Tadzinie, widok na pozostałości jazu.

staw przy dawnym Młynie w Tadzinie

Staw młyński, Tadzin.

ruiny młyn Pijanowskiego (2)

Pozostałości młynu Pijanowskiego.

ruiny młyn Pijanowskiego (9)

Pozostałości młyna Pijanowskiego, betonowy jaz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Młyn w Dąbrówce Małej

Młyn w Dąbrówce Małej nad Mrożycą jest piętrowym budynkiem drewnianym, do którego od wsi prowadzi głęboko wcięta w stok doliny gruntowa droga.

Młyn powstał w latach 30 XX wieku. Rozebrany przez Niemców podczas okupacji został odbudowany w 1948 r. zachował się staw młyński prawdopodobnie po zaprzestaniu użytkowania napędu wodnego przestał być potrzebny i zarósł znikając z krajobrazu.

droga do młynu w Dąbrówce Małej

Droga dojazdowa do młyna.

młyn wodny w Dąbrówce Małej3

Młyn w Dąbrówce Małej.

wnętrze młynu w Dąbrówce Małej1

Wnętrze młynu w Dąbrówce Małe

młyn wodny w Dąbrówce Małej

Młyn wodny w Dąbrówce .

młyn wodny w Dąbrówce Małej1