Szlakiem cmentarzy ewangelickich

Szlakiem cmentarzy ewangelickich.

Za nami pierwszy rajd tematyczny w tym roku. Ubiegłoroczna edycja rajdu „Szlakiem cmentarzy ewangelickich” przyciągnęła uwagę ponad 60 rowerzystów. Uznaliśmy zatem, że temat wart jest kontynuacji, tym bardziej, że na Ziemi Brzezińskiej zlokalizowanych jest mnóstwo cmentarzy, często niestety zapomnianych i podupadłych.

Rajd rozpoczęliśmy w dniu 15.04.2018r. w gościnnych progach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliana Tuwima w Brzezinach, gdzie obejrzeliśmy wystawę „Brzeziny – ocalmy od zapomnienia”, której wernisaż w rozszerzonej wersji odbył się w dniu 29.01.2018r. Autorzy wystawy podkreślali znaczenie dbania o cmentarze wyznaniowe – niemieckie, żydowskie, wojenne, położone na terenie naszego kraju w świetle oczekiwania szacunku dla Polaków pochowanych poza granicami kraju. Nadal aktualne jest zaproszenie do udziału w pracach porządkowych na Cmentarzu ewangelickim w Brzezinach, które odbywają się co sobotę od godziny 10.00.

Sezon rowerowy rozpoczęliśmy również od przypomnienia podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się na drogach, które przypomniała pani sierż. szt. Ewa Jaźwiec – Proga z Komendy Powiatowej w Brzezinach, a każdy uczestnik otrzymał ulotkę informacyjną oraz odblask.

Pierwszym cmentarzem na trasie rajdu był ten, położony w Gałkowie Kolonii. Jego historię przybliżył Dominik Trojak opiekun Muzeum im. Leokadii Marciniak w Gałkowie Dużym. Warto podkreślić, że dba on również o porządek i zachowanie pamięci o tym cmentarzu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Następnie dotarliśmy do zapomnianego cmentarza w Jordanowie. Pomimo ustronnej lokalizacji na zniszczonych grobach stały wypalone znicze, co daje nadzieję, że ktoś pamięta o ludziach tu pochowanych.

Kolejny na naszej drodze był znajdujący się w prywatnych rękach cmentarz w Justynowie, niestety niedostępny dla zwiedzających. Udało się jedynie wykonać kilka zdjęć zza zamkniętej furtki.

Wreszcie dotarliśmy do cmentarza ewangelickiego w Bukowcu znajdującego się pod profesjonalną opieką Andrzeja Brauna. Pan Andrzej opowiedział historię miejsca i ludzi, którzy tu spoczywają.

Niespodzianką dla uczestników była możliwość zwiedzenia kościoła w Kurowicach, co było możliwe dzięki uprzejmości Proboszcza księdza kanonika Tadeusza Nosala oraz Wikariusza księdza Piotra Niedzielskiego.

Rajd zakończyliśmy na tzw. „Grzybku” w Kurowicach ogniskiem przygotowanym przez wspomnianego Andrzeja Brauna i zasłużonym posiłkiem wzbogaconym pysznym sokiem z aronią – Andrzeju – dziękujemy.

Już dziś możemy zaprosić, na kolejną edycję rajdu „Szlakiem cmentarzy ewangelickich” w przyszłym roku, a to za sprawą wielu jeszcze cmentarzy poukrywanych pośród pól i lasów, pamiętając, że są one świadectwem życia, historii i ludzkich losów.