Pierwszy rajd tematyczny w tym sezonie pn. „Szlakiem cmentarzy ewangelickich”

W niedzielę 24.03.2019r. odbył się pierwszy rajd tematyczny pn. „Szlakiem cmentarzy ewangelickich”. Była to już III edycja rajdu o tej tematyce. Tym razem połączyliśmy siły ze Stowarzyszeniem NOWAsolna i z Muzeum im. Leokadii Marciniak w Gałkowie Dużym.

Autorem trasy i przewodnikiem rajdu był Andrzej Sebastjański, którego znamy jako opiekuna cmentarza wojennego w Wiączyniu.

W miejscu startu stawiło się pond 30 rowerzystów, w tym  – co nas bardzo cieszy – kilka nowych twarzy.

Rajd rozpoczęliśmy od cmentarza w Nowosolnej, który przed laty był cmentarzem ewangelickim. Następnie odwiedziliśmy cmentarze w Grabinie, Bukowcu, Boginii, Starych Skoszewach – Głąbie, Głogowcu i Wiączyniu. Dla wielu zaskoczeniem była mnogość cmentarzy ewangelickich w tej okolicy. Dzięki Andrzejowi poznaliśmy historię tych miejsc związaną z osadnictwem olęderskim, które rozpoczęło się na przełomie XVIII i XIX wieku.

Z żalem oglądaliśmy zdewastowane i zniszczone groby, płyty nagrobne, powalone lub rozebrane ogrodzenia, gdy tuż obok rosną nowe domy, osiedla. Smutne, że znikają ślady historii, być może dla niektórych trudnej, ale jednak historii. Dlaczego tak trudno spojrzeć na nią bez emocji, poznać fakty? Tym bardziej, że wielu mieszkańców Ziemi Łódzkiej jest rodzinnie związana z tamtymi czasami. Pokazujmy dzieciom, młodzieży i lokalnym mieszkańcom w jakim miejscu żyją i co tu się działo przed wiekami.

Po drodze obejrzeliśmy również Grodzisko w Starych Skoszewach. Podziwialiśmy piękno polodowcowego krajobrazu i budzące się oznaki wiosny. Drogę umilały nam ptasie trele. Rześkie powietrze i słoneczna pogoda ładowały wyczerpane po zimie baterie. A na koniec wspólne ognisko w Lesie Wiączyń było okazją do wytchnienia po przejechaniu 40 km trasy, do rozmów o rowerowych planach na ten rok oraz bliższego poznania się.

Dziękujemy Nadleśnictwu Brzeziny w Kaletniku za umożliwienie rozpalenia ogniska oraz Andrzejowi Sebastjańskiemu za opracowanie materiałów dla uczestników i przewodzenie rajdowi.

Zdjęcia zostały zrobione przez Czesława Dyr, Sławomira Podgajnego i Agnieszkę Kostrzewską.

Zapraszamy na kolejny rajd, który odbędzie się w dniu 14.04.2019r,