Palmowy rajd rowerowy.

Niedziela 14.04.2019r. – Strefa Rowerowa Brzeziny tradycyjne z Ozorkowskim Klubem Rowerowym „Birota” zorganizowała przedświąteczny rajd rowerowy „Palmowy”. Pogoda fantastycznie dopisała, nastroje również. W miejscu startu stawili się rowerzyści między innymi z Brzezin, Łodzi, Koluszek, Tomaszowa Mazowieckiego, Ozorkowa, a nawet z Ukrainy w liczbie 20 osób.

Wyposażeni w palmy wielkanocne wyruszyliśmy w trasę o długości 50 km. W pierwszej kolejności, malowniczymi ścieżkami Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, dotarliśmy  do Kalonki, gdzie w lokalnej kaplicy leżącej na terenie Parafii Świętego Ojca Pio, z palmami w dłoniach, wzięliśmy udział w uroczystościach związanych z obchodami Niedzieli Palmowej.

Po drobnych korektach trasy kolega Paweł poprowadził nas urokliwymi skrótami. Najpierw podjazd do żwirowni, jak się okazało miejsce bardzo urokliwe. Dogasiliśmy ognisko w lesie (bez komentarza) i pojechaliśmy ul. Beskidzką do Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi Oddział Stacja Radegast.

Miejsce wstrząsające swoją historią i nierozerwalnie związane z Łódzkim Gettem, zrobiło na nas ogromne wrażenie. Zaskoczyła nas rozległość getta. W świadomości funkcjonowało przekonanie, że getto obejmowało okolice Placu Kościelnego i ul. Łagiewnickiej. W rzeczywistości zajmowało ono powierzchnię 4,13 km2. Szacuje się, że w obozach zagłady zamordowano około 145 tys. ludzi, którzy przebywali w łódzkim getcie. Wojnę przeżyło 5-12 tys. osób, dokładne liczby nie są znane.

Róbmy wszystko, aby nasze dzieci nigdy nie musiały doświadczyć okrucieństw wojny!

Wzięliśmy również udział w spotkaniu poświęconym mieszkańcom getta. Zmówiliśmy modlitwy i odczytaliśmy krótką relację 12-letniej Karoli. Przedwcześnie osieroconej i dzielnej dziewczynki pochodzenia żydowskiego. Każdego dnia wojny musiała walczyć o przeżycie. Na swojej drodze spotykała na przemian ludzi jej życzliwych i oprawców. Ludzie zarówno narodowości polskiej, niemieckiej jak i rosyjskiej.

Stacja Radegast to obowiązkowe miejsce dla każdego, a podczas odwiedzin polecamy koniecznie skorzystać z usługi przewodnika.

Stąd już kawałek mieliśmy na „Górkę na Rogach”, z której podziwialiśmy piękną panoramę naszego miasta. hTo miejsce jak się okazało, nie było znane wielu uczestnikom rajdu. Ostatnie wspólne zdjęcie i każdy ruszył w stronę swojego domu. Do zobaczenia na kolejnym rajdzie, który odbędzie się w dniu 19 maja 2019r. i będzie to IV edycja rajdu „Od pasieki do pasieki”.