Wzniesienia Łódzkie bez tajemnic.

Rajd rowerowy Wzniesienia Łódzkie bez tajemnic.

 

W czasach kiedy cały świat stoi przed nami otworem i w kilka godzin możemy znaleźć się na innym kontynencie często zapominamy, że przysłowiowy rzut kamieniem od domu – w najbliższej okolicy – są miejsca godne uwagi, o których często nic nie wiemy. Dlatego staramy się popularyzować lokalne atrakcje, promować walory przyrodnicze i przybliżać historię naszej małej jak i dużej Ojczyzny. Zarówno tę tworzoną przez ludzi na przestrzeni ostatnich setek lat, jak i tę geologiczną, kiedy to siły natury kształtowały krajobraz Polski przez setki tysięcy lat.

Taki cel przyświecał nam podczas organizacji – wspólnie ze Stowarzyszeniem Patriotyczne Brzeziny – rajdu „Wzniesienia Łódzkie bez tajemnic”.

W przepiękny niedzielny poranek 17.04.2016r. w miejscu zbiórki zameldowało się blisko 50 uczestników, którzy ruszyli w kierunku Polika. Dzięki uprzejmości właścicieli  gospodarstwa agroturystycznego w Poliku nr 30, w scenerii malowniczego głazowiska oficjalnie rozpoczęliśmy rajd krótkim wykładem przybliżającym procesy, które uformowały niemal wyżynny krajobraz w okolicach Łodzi. Z Polika około 25 km trasa wiodła przez wschodnią część Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Po drodze było zaplanowanych kilka przystanków edukacyjnych. I tak uczestnicy rajdu m.in.: poznali naturę „magicznego” procesu wyrastania kamieni na polach po zimie, mogli stanąć przy niemal pionowej wysokiej na 9 m krawędzi doliny Mrożycy w lesie Poćwiardowskim, poznać budowę geologiczną polodowcowego pagórka w niewielkiej żwirowni i wreszcie dowiedzieć się, że w sąsiedztwie zapomnianego przez cywilizację przysiółka Żabieniec istnieje unikatowe torfowisko, na którym stwierdzono występowanie owadożernej rosiczki okrągłolistnej. Ostatnim edukacyjnym akordem rajdu były przygotowane i poprowadzone przez Grzegorza mini-warsztaty geologiczne z rozpoznawania skał, które budują skandynawskie głazy narzutowe przywleczone na teren Polski przez lądolód.

Na zakończenie uczestnicy rajdu tradycyjnie zasiedli przy ognisku. W rozmowach dało się słyszeć głosy, że wiele osób pomimo tego, że wychowało się w okolicy i często przemierza ten teren pieszo czy rowerem, nie wiedziało zbyt wiele o burzliwej przeszłości geologicznej i osobliwościach przyrodniczych jakie można tu spotkać. Ostatnie zdanie świadczy o tym, że cel wycieczki został osiągnięty i warto było ponieść wysiłek organizacyjny w przygotowanie tej imprezy.

Szczególne podziękowania dla Grzegorza (Stowarzyszenie Patriotyczne Brzeziny), który zaplanował trasę, przygotował ciekawą ulotkę dla uczestników zawierającą kompendium wiedzy z rajdu oraz przybliżył nam tematykę historii geologicznej Parku Krajobrazowego Wniesień Łódzkich.

Ponadto chcielibyśmy serdecznie podziękować Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Łódzkiego, dyrekcji Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, Muzeum Geologicznemu w Łodzi, właścicielom gospodarstwa agroturystycznego w Poliku 30, leśniczemu z Tadzina, fotografowi, który udostępnił nam piękną galerię zdjęć z rajdu i wszystkim uczestnikom za bezpieczną i zdyscyplinowaną jazdę.

 

DSC05568 DSC05631 DSC05602 DSC05577 DSC05570 DSC05569 DSC05683 DSC05689 DSC05704 DSC05705 DSC05876 DSC05842 DSC05823 DSC05719 DSC05710 DSC05880 DSC05879 DSC05919 DSC05918 DSC05910 DSC05906 zdjęcie wszystkich DSC05934 DSC05923

 

Zapraszamy do oglądania relacji filmowej z rajdu