Szlakiem Starych Dworów.

Szlakiem Starych Dworów.

W niedzielę 05.06.2016r. odbył się kolejny rajd rowerowy z zaplanowanych na ten rok przez nasze stowarzyszenie. Trasa o długości ok. 40 km wiodła szlakiem dworków znajdujących się w pobliżu Brzezin tj. w Lisowicach, Tworzyjankach, Witkowicach, Małczewie, Bedoniu i Wiączyniu. Rajd zaplanowała i poprowadziła nasza klubowa koleżanka – Asia Grall. Na etapie przygotowań okazało się, że bardzo trudno jest znaleźć jakiekolwiek informacje na temat historii tych dworów. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować Panu Ryszardowi Hejchmanowi – dyrektorowi Domu Pomocy Społecznej w Lisowicach, który przekazał nam materiały dotyczące historii tego dworu, Dominikowi Trojakowi – dyrektorowi Muzeum im. Leokadii Marciniak w Gałkowie za podzielenie się z uczestnikami rajdu swoją bogatą wiedzą historyczną oraz Panu Andrzejowi Korwin-Kochanowskiemu za opowiedzenie dziejów dworu w Bedoniu. Chcielibyśmy również serdecznie podziękować Pani Angeli i Panu Damianowi – właścicielom Bielik–Studio, którzy poświęcili swoje wolne niedzielne popołudnie i przyjechali do nas swoim mega profesjonalnym sprzętem filmować z lotu drona i z ziemi nasz rajd.

DSC09172 DSC09192 DSC09202
W miejscu zbiórki stawiło się ponad 40 osób. Oprócz naszych stałych uczestników pojawiły się też nowe twarze – w tym Artur z Bike Forum, który jako 900 osoba polubił nasz funpage na FB. Zawitał również po raz pierwszy Mariusz Stępniarek z Koluszek oraz prężnie rozwijające się po sąsiedzku Rowerowe Koluszki.
Jako pierwszy odwiedziliśmy bardzo dobrze zachowany dwór w Lisowicach, w którym obecnie funkcjonuje Dom Pomocy Społecznej.

DSC09220 DSC09224

Kolejne dworki zlokalizowane są tuż obok – to Stary Folwark, również użytkowany i zachowany w świetnym stanie oraz zamknięty i pod ochroną tajemniczy dworek w Tworzyjankach.

DSC09237 DSC09241 DSC09243
Kolejny na naszej trasie był znajdujący się w prywatnych rękach dworek w Witkowicach, zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi i dewastacją, ale nie użytkowany.

DSC09252

Następny był Małczew ze swoją ciekawą historią, mogiłą oraz nowo odkrytym, praktycznie przez wszystkich uczestników rajdu, parkiem z kilkoma stawami.

DSC09271 DSC09265 DSC09276 DSC09257 DSC09283

Wreszcie często odwiedzany przez rowerzystów dwór w Bedoniu, niestety popadający w ruinę, mimo że znajduje się pod opieką Lasów Państwowych.

DSC09350 DSC09345

Jako ostatni, broniący pokrzywami dostępu do siebie – dwór we Wiączyniu, niestety również w ruinie.

DSC09374

W Lesie Wiączyń dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Brzeziny tradycyjnie już rozpaliliśmy ognisko, przy którym wymienialiśmy wrażenia. Okazało się, że wielu z nas, mieszkańców Brzezin i ich okolic po raz pierwszy było ww. dworach. Uświadomiliśmy sobie również, jak uboga jest nasza wiedza o najbliższej okolicy i ile jeszcze jako stowarzyszenie mamy do zrobienia, aby ocalić od zapomnienia dworki, młyny, kapliczki itp. za nim upomni się o nie teraźniejszość ze swoimi osiedlami, autostradami czy inwestycjami.

DSC09423