„Szlakiem cmentarzy ewangelickich”

Szlakiem cmentarzy ewangelickich.

W niedzielę 26.03.2017r. odbył się nasz pierwszy rajd tematyczny pn. „Szlakiem cmentarzy ewangelickich”. Inspiracją do jego zaplanowania było poznanie w ubiegłym roku Pana Andrzeja Brauna z Bukowca – pasjonata lokalnej historii i społecznego opiekuna cmentarza ewangelickiego w Bukowcu. Często na naszych szlakach rowerowych napotykamy cmentarze, a w zasadzie ich pozostałości – zaniedbane, zdewastowane i opuszczone.

Zastanawiało nas, dlaczego my chrześcijanie, przywiązujący tak dużą wagę do tradycji związanych z pochówkiem bliskich nam osób, przechodzimy obojętnie obok takich miejsc. Przecież tam są pochowani również chrześcijanie, często żołnierze, którzy w zawierusze wojennej nie mogli wrócić do domów rodzinnych i spoczywają tam, gdzie polegli. Czy i my chcielibyśmy, żeby o nas i o naszych bliskich – tak przecież kochanych – zapomniano?
Stąd pomysł przybliżenia braci rowerowej tego tematu i nadzieja, że wśród nas znajdą się ludzie wrażliwi, którzy kilka razy w roku poświęcą swój prywatny czas na zadbanie o wygląd starych cmentarzy.

Brama cmentarza ewangelickiego w Brzezinach.

W miejscu zbiórki stawiło się około 60 rowerzystów.

Rajd rozpoczęliśmy spotkaniem z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Brzezinach – podkom. Tomaszem Żaczkiem, który przedstawił nam kilka ważnych zasad dotyczących bezpiecznego poruszania się na drodze. Stowarzyszeniu przekazał podręcznik udzielania pierwszej pomocy oraz apteczkę (oby nie były potrzebne), a uczestnikom rajdu wręczył opaski odblaskowe.


Następnie po cmentarzu ewangelickim w Brzezinach oprowadził nas dyrektor Muzeum Regionalnego w Brzezinach – Pan Paweł Zybała. Dużym zaskoczeniem nawet dla rodowitych Brzezinian była historia osadników niemieckich przybyłych w te okolice.

Nagrobki żołnierzy z I wojny św.


 

 

 

 

 

 

W drugim punkcie na trasie rajdu – dawnej „Ceramice” w Andrespolu – czekał na nas Pan Andrzej Braun. Obecnie w tym miejscu znajduje się nowoczesne centrum handlowe. Jednak w XIXw. znajdowała się tu fabryka ceramiki należąca do Jana Krauze, dzięki któremu wielu okolicznych mieszkańców miało pracę.


Kolejny przystanek znajdował się kilkaset metrów dalej – na ulicy Krótkiej, gdzie przed laty zlokalizowany był cmentarz ewangelicki, a obecnie stoi osiedle domków jednorodzinnych. Zastanawialiśmy się ilu mieszkańców zdaje sobie sprawę, że ich domy stoją na cmentarzu.
Następnie udaliśmy się cmentarz w Bukowcu, którego opiekunem jest nasz przewodnik. Doskonale pamiętamy jak niedawno wyglądało to miejsce – zarośnięte krzakami, pełne śmieci. Dzięki ogromnemu wysiłkowi Pana Andrzeja, jego żony i wolontariuszy, w tej chwili wygląda godnie – jak na cmentarz przystało. Oczywiście wymaga nadal nakładów pracy i pieniędzy. Mamy nadzieję, że po rajdzie znajdą się chętni do pomocy przy sezonowym porządkowaniu tego cmentarza.


Kolejnym przystankiem na trasie rajdu – ku zaskoczeniu wielu uczestników – było znajdujące się na terenie Szkoły Podstawowej w Bukowcu Obserwatorium Astronomiczne.
Kilkaset metrów dalej Pan Andrzej wskazał nam miejsce, w którym znajdował się kościół ewangelicki.

Obserwatorium w Bukowcu.

Tuż obok, w dawnej fabryce pończoch, znajduje się siedziba Stowarzyszenia ONJATY, które prowadzi przedszkole, realizuje oryginalne projekty kulturalne i ekologiczne.


W tym miejscu pożegnaliśmy Pana Andrzeja, a przewodnictwo rajdu objął opiekun Muzeum im. Leokadii Marciniak w Gałkowie Dużym – Pan Dominik Trojak. Pojechaliśmy w kolejne miejsce pamięci – cmentarz w Zielonej Górze, o którym wielu uczestników rajdu usłyszało po raz pierwszy. To miejsce również wymaga poświęcenia pracy i czasu.

Przed cmentarzem w Zielonej Górze.

Widoczne ślady po nagrobkach.

Ostatnie miejsce na trasie rajdu to wspomniane wyżej Muzeum, w którym można było obejrzeć specjalnie na tę okazję wypożyczoną z Łódzkiego Domu Kultury wystawę pt. „Kamienie pamięci, kamienie niepamięci – cmentarze ewangelickie województwa łódzkiego”, której autorami są Pan Andrzej Białkowski oraz Pan Piotr Wypych. Wystawę będzie można oglądać do 23.04.2017r.

 


Ponadto można było obejrzeć eksponaty muzealne związane z tematyką rajdu.
Rajd zakończyliśmy tradycyjnym ogniskiem.

Miejsce ostatniego postoju.

 

Autor zdjęć- Sławomir Podgajny.