Sprzątanie cmentarza wojennego w Pustułce

Sprzątanie cmentarza wojennego w Pustułce

 

Za nami pierwsze z czterech zaplanowanych, sprzątanie cmentarza wojennego w Pustułce. Cztery godziny ciężkiej pracy w wyborowym towarzystwie zakończone grillem i herbatą z samowara i to wspaniałe uczucie gdy spełniają się marzenia.

Kilkanaście osób w niekonwencjonalny sposób postanowiło spędzić sobotnie przedpołudnie na targaniu gałęzi i drzew, grabieniu ścieżek, sprzątaniu pomników . W ten sposób postanowiliśmy uczcić pamięć poległych i pochowanych na Pustułce żołnierzy.
Na koniec zasłużony odpoczynek i poczęstunek (dziękujemy za pyszne kosztele i winogrona)

 

Podziękowania.

Ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy dziś w pocie czoła pracowali .
A pozostałych serdecznie zapraszamy w najbliższą sobotę do pracy na kolejnym cmentarzu – tym razem ewangelickim w Gałkowie Kolonii . Potrzebna jest każda para rąk .

 

Krótka historia cmentarza wg-opencaching.pl

https://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=44074

„Cmentarz w uroczysku Pustułka pod Witkowicami należy do największych cmentarzy z okresu I wojny światowej w regionie łódzkim.

Największa bitwa odbyła się w Gałkowskim lesie w dniu 23 listopada 1914 roku. Na pozycję zajętą przez 24 pułk syberyjski uderzyły z rejonu Andrespola, Bukowca i Rokicin niemieckie 49 i 59 rezerwowe dywizje piechoty oraz 3 Dywizja Gwardii pod dowództwem generała Reinharda von Scheffera. Zaciekłe walki toczyły się przez cały dzień.

W tym dniu poległo 10000 żołnierzy.

Z 24 pułku syberyjskiego pozostało przy życiu zaledwie kilkunastu…

We wschodniej części cmentarza spoczywa około 1100 żołnierzy armii rosyjskiej. Upamiętnia ich prawosławny krzyż oraz kamień. W zachodniej części pochowanych jest ok 1900 żołnierzy niemieckich, a w środkowej nieznana ilość żołnierzy polskich siłą wcielonych do walczących ze sobą armii.”