Rajd rowerowy pn „Od pasieki do pasieki”

Rajd rowerowy pn. „Od pasieki do pasieki”

Niedziela 15.05.2016r. – Stowarzyszenie Strefa Rowerowa Brzeziny i Rejonowe Koło Pszczelarzy w Brzezinach  zorganizowali rajd rowerowy pn. „Od pasieki do pasieki”. W miejscu zbiórki stawiło się ponad 60 osób. Przyjechały zaprzyjaźnione grupy rowerzystów z Łodzi, Koluszek i okolic Brzezin. Wspaniale było zobaczyć tak liczne uśmiechnięte twarze – te znajome i te widziane po raz pierwszy. Każdego witały nasze klubowiczki Asia i Wiola oraz koleżanki Teresa i Dorota odziane w żółto-czarne stroje i kaski ozdobione samodzielnie zrobionymi czułkami. Okazało się również, że czułek wystarczyło dla prawie wszystkich przybyłych rowerzystek.

DSC08018 DSC08020 DSC08030 DSC08041

Barwny korowód ruszył przez Rozworzyn, Mrogę Dolną i Rogów w kierunku Jasienina Małego – do pasieki Pana Ryszarda Balceraka  . Droga malowniczo wiła się wśród zielonych pól i łanów kwitnącego rzepaku. Pan Ryszard Balcerak powitał nas chlebem i miodem. Każdy mógł również spróbować pysznego napoju z miodu z dodatkiem mięty i cytryny – w sam raz dla spragnionych rowerzystów. Nasz gospodarz zaprosił nas do swojej pasieki. Z zaciekawieniem wysłuchaliśmy kilku słów o historii pasieki oraz informacji od czego zależy rodzaj miodu.

DSC08169 DSC08168 DSC08142 DSC08143

Nasyceni słodyczą ruszyliśmy w kierunku kolejnej – Pana Stanisława Kołady , znajdującej się w Nowych Wągrach. I znów zauroczyła nas piękna droga wiodąca przez Strzelną, Dąbrowę i Leszczyny. Zapach bzów, pagórki po horyzont pokryte zielenią młodego zboża i żółcią rzepaku i śpiew skowronka cieszyły zmysły. Drogą wiodącą wśród bielą połyskujących brzóz i przepięknych rosochatych wierzb dotarliśmy do drugiej pasieki.

DSC08113 DSC08074

Pan Stanisław Kołada zaprosił nas do swojego warsztatu. Zobaczyliśmy w jaki sposób miód z ula trafia do słoika i jak hoduje się pszczele matki.

 

DSC08231 DSC08232 DSC08233 DSC08243

Bogatsi o nowo zdobytą wiedzę pokonaliśmy ostatni odcinek drogi i dotarliśmy do ogniska w Szymaniszkach, gdzie czekali na nas gość honorowy – Pan Hieronim Andrzejewski – Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego  , Pan Zbigniew Sokołowski – Prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Brzezinach oraz Państwo Krystyna i Ryszard Wrońscy z Rawy Mazowieckiej, którzy poczęstowali nas miodem z pobranych wprost z uli plastrów. Większość uczestników rajdu miała okazję po raz pierwszy w życiu spróbować miodu podanego wraz z plastrem.

DSC08274 DSC08273 DSC08320

DSC08318

 

Dzięki uprzejmości Pana Zbigniewa Sokołowskiego, zaopatrzeni w specjalistyczne stroje zajrzeliśmy znajdujących się w jego pasiece uli pełnych pracujących pszczół.

DSC08331 DSC08343 DSC08353 DSC08351 DSC08348

Każdy z uczestników rajdu otrzymał pamiątkową szprychówkę, wizytówki goszczących nas pszczelarzy oraz materiały edukacyjno-informacyjne dotyczące ochrony pszczół, gatunków i właściwości miodów, Miodu Ziemi Brzezińskiej, Wzniesień Łódzkich i Rawki wpisanego na listę produktów tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz przypinki z logo Rejonowego Koła Pszczelarzy w Brzezinach. Można było również otrzymać książkę Pana Zbigniewa Sokołowskiego pt. „Spotkanie z pszczołą” wraz z autografem autora.
Rajd zakończyliśmy krótkim konkursem wiedzy przygotowanym przez Pana Sławomira Podgajnego.
Podczas rajdu połączyliśmy przyjemne z pożytecznym i na trasie pozostawiliśmy 15 plakatów informujących o zasadach bezpiecznego wykonywania oprysków, co jak mamy nadzieję przyczyni się do ochrony pszczół.

DSC08315 DSC08292

DSC08111