Od pasieki do pasieki

Od pasieki do pasieki

   20 maja został wybrany Światowym Dniem Pszczoły. Ten dzień właśnie Strefa Rowerowa Brzeziny i Rejonowe Koło Pszczelarzy w Brzezinach wybrało na III edycję rajdu rowerowego „Od pasieki do pasieki”.
   Na starcie rajdu stawiło się ponad 80 rowerzystów różnych stron województwa – byli Koluszkowianie, Skierniewiczanie, Łodzianie i oczywiście mieszkańcy Brzezin i okolic. Po kilku chłodnych dniach pogoda dopisała znakomicie. Powitaniom znajomych i biorących udział w naszym rajdzie po raz pierwszy nie było końca..

LIPY

   Rajd rozpoczęliśmy od posadzenia jednej z trzech lip ufundowanych i dostarczonych przez Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Łodzi. Każde drzewko dostało pamiątkową tabliczkę zaprojektowaną przez Pana Sławomira Podgajnego, który był również autorem trasy i krzyżówki .
   W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować Panu Sławkowi za zaangażowanie i czas poświęcony na zorganizowanie rajdu. Po pamiątkowym zdjęciu ruszyliśmy w drogę.
   Trudno opisać uroki drogi, którą pokonywaliśmy. Nie ograniczała się ona jedynie do wspaniałych krajobrazów Ziemi Brzezińskiej, bujnej, soczystej zieleni, lecz także dostarczała wrażeń płynących z pachnących akacji, pylącego zboża, śpiewów skowronków i odgłosów pszczół zapylających uginające się od ciężarów kwiatostanów akacje. Nie sposób pominąć przyjemności z rozmów z uczestnikami rajdu. Te spotkania wspaniale integrują, inicjują nowe pomysły i zwyczajnie pozwalają się cieszyć swobodną wymianą myśli.

KOŁACIN

 

W pierwszej kolejności, dość zmęczeni, dotarliśmy do majątku w Kołacinie, w którym powitał nas gospodarz – Pan Edward Nockowski. Pan Edward opowiedział pokrótce historię tego miejsca. Na terenie parku położonego przy dworze ulokowana jest pasieka Pana Zbigniewa Sokołowskiego, z której to zakosztowaliśmy tegorocznego miodu prosto z plastra – smaku i przyjemności nie da się opisać, a także pysznego ciasta Pani Teresy Sokołowskiej. Również w tym miejscu posadziliśmy lipę – kto wie, może za kilka lat, będziemy próbowali miodu wyprodukowanego z niej przez pszczoły z pasieki w Kołacinie? I znów po wykonaniu pamiątkowej fotografii ruszyliśmy dalej, tym razem w stronę Polika, gdzie w pasiece „Ela” należącej do Państwa Elżbiety i Sławomira Sokołowskich przyjęto nas z iście staropolską gościnnością.
Za nim jednak dojechaliśmy do Polika, to po drodze ponownie zachwycały nas falujące na wietrze łany zbóż i przekwitłego już rzepaku. Kusiły czerwienią czereśnie wychylające się z przydrożnych ogrodów. Cieszyły malowniczymi widokami pofalowane po horyzont pejzaże pól i łąk. Nawet uparcie dziurawe dętki w oponach nie zepsuły radości z jazdy.
   A w Poliku czekało na nas ognisko, poczęstunek złożony z miodu i ciasta, a przede wszystkim przejęci gospodarze-Państwo Elżbieta i Sławomir Sokołowscy. I już tylko posadzenie ostatniej lipy, porcja wiedzy o miodach Ziemi Brzezińskiej, Wzniesień Łódzkich i Rawki (wpisanych do rejestru produktów regionalnych Ministra Rolnictwa i rozwoju Wsi), o ochronie pszczół, odpoczynek na trawie, w słońcu, pieczone kiełbaski, wspomniana krzyżówka i losowanie nagród. I miód do kupienia – tegoroczny, rzepakowy. I chyba wszystkim się podobało – bo nam baaardzo.
Dziękujemy jeszcze raz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację III edycji Rajdu „Od pasieki do pasieki” – Państwu Teresie i Zbigniewowi Sokołowskim, Panu Sławomirowi Podgajnemu, Panu Henrykowi Wachowiec, Panu Edwardowi Nockowskiemu i Państwu Elżbiecie i Sławomirowi Sokołowskim.
Do zobaczenia za rok.