Przydrożne kapliczki

Wiosna

Nie da się nie zauważyć, że wiosna usilnie daje o sobie znać. Słońce coraz śmielej grzeje, temperatura zachęca do spędzania czasu poza domem, rowery dopominają się jazdy.

Zaczynamy więc jeździć po drogach dobrze nam znanych, wypracowując kondycję na nadchodzący sezon. Lubimy okoliczne trasy, delektujemy się jazdą, ale coraz częściej przestajemy dostrzegać rzeczy, które od zawsze wpisane są w pobliski krajobraz.

Takimi obiektami są między innymi przydrożne kapliczki.

Kapliczka w okolicach Brzezin

Kapliczka we wsi Wola Rakowa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najbardziej urzekające to te małe, niepozorne, przybite gdzieś na drzewie, jak ta napotkana dzisiaj, ale są też kapliczki rozległe, murowane.

 

 

Kapliczki najczęściej ustawiane były na skrzyżowaniach dróg, w miejscach objawień religijnych lub w tych, gdzie odbyły się wydarzenia ważne dla lokalnej społeczności.

 

 

Można zaryzykować stwierdzenie, że to właśnie kapliczki, podobnie jak bociany, są nieodłącznym elementem krajobrazu polskiego.

Na pewno macie jakieś ulubione, które chcielibyście pokazać innym. Zamieszczajcie w komentarzach zdjęcia- być może oprócz ucieszenia oczu zachęcą one do odwiedzin danego miejsca i zainspirują innych do wiosennej wycieczki rowerowej.