Na krętych drogach do Niepodległej

Na krętych drogach do Niepodległej

 

Wielkimi krokami zbliża się 11 listopada najważniejszy dzień tego wyjątkowego dla Polaków roku. W związku z tym z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości zapraszamy na wyjątkowy rajd rowerowy zatytułowany „Na krętych drogach do Niepodległej”.

Impreza została przygotowana wspólnie przez Patriotyczne Brzeziny, Strefę Rowerową Brzeziny oraz Muzeum im. Leokadii Marciniak z Gałkowa Dużego, każdy z organizatorów wniósł swój dorobek z kilku lat działalności.

Tym razem odwiedzimy północne rejony powiatu brzezińskiego przybliżając uczestnikom pozornie odległe i niepowiązane wydarzenia kryjące się pod hasłem „kręte drogi”, które mają jeden wspólny mianownik- walkę Polaków o wolność i niepodległość na przestrzeni ostatnich dwóch wieków.

Plakat „Na krętych drogach do Niepodległej”

Trasa.

Trasa jest ułożona chronologicznie i tak na przystanku w Woli Cyrusowej będzie o największej w okolicy bitwie Powstania Styczniowego i losach pomnika upamiętniającego czyn powstańczy, w lesie poćwiardowskim na cmentarzu wojennym historia przełamania pod Brzezinami w 1914 roku i dramacie Polaków walczących przeciwko sobie we wrogich armiach.

Na ostatnim historycznym przystanku w Dmosinie rozpoczniemy od złożenia wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym odzyskanie niepodległości w 1918 roku, następnie przejdziemy do kwatery żołnierzy Wojska Polskiego gdzie uczestnicy wysłuchają informacji na temat walk pod Dmosinem w 1939 roku oraz działalności konspiracji niepodległościowej w latach 1939-1947. W Dmosinie przewidziana jest jeszcze jedna atrakcja o czym poinformujemy w najbliższych dniach.

Zakończenie.

Rajd zakończy się ogniskiem przy leśniczówce Poćwiardówka, gdzie każdy z uczestników otrzyma broszurkę z trasą oraz informacją na temat historii opowiedzianych w czasie rajdu. Prowiant na ognisko we własnym zakresie.

Trasa jest łatwa, bez cięższych podjazdów, dystans do miejsca z ogniskiem wynosi 32km, a z powrotem do Brzezin 42 km.

Nie pozostaje nic innego jak zaprosić na zbiórkę w niedzielę 23 września na godz. 11 u zbiegu ulic Kilińskiego i Reymonta w Brzezinach.