IV edycja rajdu rowerowego pn. ”Od pasieki do pasieki”

W niedzielę 19.05.2019r. odbyła się IV edycja rajdu rowerowego pn. ”Od pasieki do pasieki” zorganizowanego tradycyjnie przez Stowarzyszenie Strefa Rowerowa Brzeziny i Rejonowe Koło Pszczelarzy w Brzezinach.

Trasa

Pogoda dopisała i na starcie stawiło się około 70 rowerzystów. Szczególnie ucieszyła nas obecność nowych osób, rodzin z dziećmi i osób w wieku bardziej zaawansowanym. To dla nich postanowiliśmy utworzyć grupę, która będzie miała do przejechania krótszy dystans – ok. 20 km. Dla zaawansowanych z kolei zaplanowaliśmy trasę o długości ok. 50 km.

Autorem dłuższej trasy był pszczelarz i rowerzysta zarazem – Sławomir Podgajny, który jednocześnie był przewodnikiem na tym dystansie.

Natomiast drugą grupę poprowadziła nasza Strefowa koleżanka – Dorota Patyna, której należą się ogromne brawa, ponieważ debiutowała w roli przewodnika – brawo Dorota .

Obie trasy wiodły poprzez malownicze Wzniesienia Łódzkie wiosną malowane na zielono, żółto i biało, pachnące bzami, rzepakiem i rozbrzmiewające trelami skowronków.

Uczestnicy z grupy zaawansowanej odwiedzili pasiekę Ilony i Tomasza Superów w Przyłęku Dużym. Grupa druga toczyła się leniwym tempem przez pola, lasy, mostki, zatrzymywała się w co urokliwszych miejscach. Dzieci wspaniale radziły sobie z piaszczystymi i błotnistymi duktami.

Tablice

Na trasie rajdu zostało ustawionych 12 tablic z plakatami informującymi o zasadach prawidłowego wykonywania oprysków i z apelem „Rolniku nie zabijaj pszczół!”.

Rowerzyści z obu grup zjechali się w „Pasiece pod lasem” należącej do Zofii i Mirosława Szychowskich, gdzie ugoszczono nas miodem, ciastem i umożliwiono upieczenie kiełbasek na grillu. Skosztowaliśmy również miodu w plastrach prosto z ula pamiętając, że to „Miód Ziemi Brzezińskiej, Wzniesień Łódzkich i Rawki” wpisany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na listę produktów tradycyjnych. 

Pasieki

W odwiedzonych pasiekach obejrzeliśmy wzorcowe i nowoczesne pracownie pasieczne. Warto zaznaczyć, że odwiedzane pasieki należą do pszczelarzy legitymujących się prawem sprzedaży bezpośredniej miodów, co oznacza między innymi, że funkcjonują pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej i jakości ich miodów możemy być pewni.

Swoją obecnością po raz kolejny zaszczycił nas Hieronim Andrzejewski – dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, dzięki któremu każdy uczestnik rajdu otrzymał sadzonkę śnieguliczki różowej, a nasi gospodarze zostali obdarowani piękną lipą i dwiema sadzonkami wierzby Iwy. Wszystkie te rośliny są niezwykle cenne dla pszczół i innych owadów zapylających.

Usłyszeliśmy też bardzo ważne słowa o zagrożeniach dla otaczającego nas świata przyrody wynikających z działalności człowieka, malejącej bioróżnorodności, o potrzebie pogłębiania wiedzy i rozwijania wrażliwości na otaczający nas świat roślin i zwierząt, którego człowiek jest przecież tylko elementem, a nie „panem”.

Ten świat jest przecież w naszych rękach – każdy z nas może zrobić bardzo dużo i na wiele sposobów dla przyszłych pokoleń, choćby poprzez zadbanie o bazę pożytkową dla zapylaczy.

Jeżeli będziemy potrafili dostrzec piękno przyrody, poznamy prawa nią rządzące – będziemy chcieli ją chronić i zachować dla potomnych. Bądźmy uważni – żyjmy i dajmy żyć innym.

Zdjęcia

Autorami zdjęć są Czesław Dyr. oraz Zbigniew Szychowski.

Miód

A osoby zainteresowane kupnem miodu zapraszamy do kontaktu z brzezińskimi pszczelarzami – Iloną i Tomaszem Supera (Przyłęk Duży 36, tel. 667-355-327) oraz Zofią i Mirosławem Szychowskimi (Poćwiardówka 2a, tel. 502-955-566).