Drugi rajd OD PASIEKI DO PASIEKI '2017

Drugi rajd rowerowy     „OD PASIEKI DO PASIEKI „

 

Przyszedł czas na drugi już rajd „OD PASIEKI DO PASIEKI”, który, jak i w tamtym roku,  miał nam przypomnieć, jak ważne dla człowieka są pszczoły.

Partnerem w działaniu było Rejonowe Koło Pszczelarzy w Brzezinach. Podobnie jak rok temu, pszczelarze pokazali nam swoją pasję w taki sposób, że nie możemy doczekać się trzeciej edycji w następnym roku, a sposób w jaki napisali relację z tego rajdu sprawia, że zdecydowaliśmy się zacytować ją w całości. Lepiej z pewnością tego nie opiszemy…

 

Link do relacji na stronie pszczelarzy:

http://www.pszczelarze-brzeziny.pl/aktualnosci.php?art=104&

Dosłowny cytat:

„Drugi rajd OD PASIEKI DO PASIEKI '2017, jaki wspólnymi siłami zorganizowali pszczelarze naszego Koła wespół ze Strefą Rowerową Brzeziny, należał do tych najbardziej wymagających. Ci, którzy ruszyli rowerami z Brzezin, mieli do pokonania łącznie dystans rzędu 85 km. I o dziwo, amatorów tak długiej wycieczki była zdecydowana większość ! Wspaniała pogoda wspomagała przy tym eksplorację wschodnich rubieży obszaru, jaki swym zasięgiem obejmuje Rejonowe Koło Pszczelarzy w Brzezinach.

Rajd w swej „merytorycznej” części zaczął się od wizyty w gościnnej Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Głuchowie. Grupa kilkudziesięciu amatorów dwóch kółek została tutaj wspaniale ugoszczona produktami, z których zakład słynie. Na stole były więc i zimny kefir, i maślanka, i masło, i twarogi. Wszystko pyszne ! Wielu z uczestników rajdu po raz pierwszy zetknęło się z ofertą tej niedużej, lokalnej mleczarni. Dziękujemy więc za reklamowe, promocyjne spotkanie, którego podsumowaniem mogłoby być powiedzenie „cudze chwalicie, swego nie znacie”.

To był jednak początek przygody rowerowej poświęconej propagowaniu idei ochrony owadów zapylających, w tym pszczół miodnych.

Po kilkunastu kilometrach (ach, te łąki nad Rawką !) pojawiliśmy się w Pasiece Pszczelarskiej Państwa Wrońskich w Starych Bylinach. Gospodarze uznali, że taką grupę sprzymierzeńców ich pasji także trzeba ugościć. Na stole był więc majowy, tegoroczny, aromatyczny miód – zresztą wirowany na naszych oczach. Pani Krystyna i Pan Ryszard pokazali także rowerzystom pracę w pracowni pszczelarskiej. Wielu po raz pierwszy widziało odsklepianie plastrów, pracę elektrycznej miodarki.

A że rajd jest OD PASIEKI DO PASIEKI, to po krótkim pobycie i gościnie rowery poszły w ruch, by przemierzyć kolejny kilkunastokilometrowy odcinek, zatrzymując się od czasu do czasu w celu umieszczenie po drodze plakatów informujących o konieczności ochrony pszczół i konieczności prawidłowego wykonywania zabiegów chemizacyjnych.

Nie brakowało oczywiście zachwytów nad trasą, która prowadziła a to przez lasy, a to przez nieduże wioski, pofalowanym terenem, wśród kwiecistych łąk nad Rawką. Trochę to grupę rozciągnęło, ale czekała na wszystkich nagroda, gdyż do pasieki Państwa Renaty i Adama Nowickich w samym Janowie pedałować nie trzeba było. Bo było wyłącznie już z górki.

Gospodarze tej pasieki tegorocznego miodu jeszcze nie wirowali, więc przyjęli rowerzystów żurkiem z ogniska oraz pieczoną na ruszcie kiełbasą przy stołach zastawionych innymi smakołykami (ciasta, pierniki), a nawet urządzili kulinarny konkurs z nagrodami. Był także konkurs pszczelarski w formie testu. Wychodziło na to, że jest bardzo trudny, tymczasem aż czterech rowerzystów poprawnie odpowiedziało na 10 bardzo trudnych pytań (co było przyczyną małego zamieszania organizacyjnego z którego udało się wybrnąć dzięki, a jakże, Państwu Nowickim oraz dzieki prezesowi naszego Koła. Panu Zbigniewowi Sokołowskiemu). Wielkie brawa zatem dla pozornie zapatrzonych tylko w dwa kółka !

Oczywiście jak to w pasiece, gospodarz pochwalił się pszczołami, które apetytu na rowerzystów nie miały. Prawdopodobnie coś lepszego miały w tym czasie na oku.

Wypada wspomnieć, że rowerzyści zostali zaszczyceni obecnością Wójta Gminy Żelechlinek, Pana Bogdana Kaczmarka, który zapraszał wszystkich na gminne miodobranie (4 czerwca 2017 r. w Żelechlinku) oraz Sekretarz Gminy, Pani Anety Michniewskiej. A Pan Adam to PSZCZELARZ ROKU 2016, pszczelarz wyróżniony w poważnym konkursie, którego finał odbywa się w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wielkie zatem podziękowania dla tych, którzy udzielili rowerzystom gościny – Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Głuchowie, Państwa Wrońskich z pasieki w Bylinach Starych, Państwa Nowickich z pasieki w Janowie. Pokazaliście swój trud, swoją pracę i efekty w postaci pysznych produktów. Nie będzie to zapomniane. A tych kilkanaście plakatów także zostanie dostrzeżonych przez lokalne społeczności.

A za rok ? Może więcej, niż dwójka pszczelarzy wsiądzie na rowery i osobiście weźmie udział w akcji informującej o potrzebie ochrony pszczół :)”

Materiał i zdjęcia ze strony Rejonowego Koła Pszczelarzy:

http://www.pszczelarze-brzeziny.pl/aktualnosci.php?art=104&