Rowerowy 3 Maja.

Rowerowy 3 Maja.

Wtorek 3 maja 2016r. mimo zapowiadanych burz przywitał nas słońcem. Grupa 8 rowerzystów wyruszyła na kolejną wycieczkę. Trasa o długości 80 km wiodła z Brzezin przez Polik, Rezerwat Wiączyń, Andrespol, Las Kraszew, Bukowiec, Las Gałkówek, Borową, Karpin, Kotliny, Łaznowską Wolę, Rokiciny, Stare Chrusty, ponownie Borową, Gałkówek z powrotem do Brzezin.

DSC07080 DSC07108

Wycieczkę rozpoczęliśmy spokojną, pofalowaną drogą przez Polik, z której po przejechaniu drogi krajowej nr 72 dojechaliśmy do Rezerwatu Wiączyń. Warto odwiedzić ten kompleks leśny z uwagi na jego walory przyrodnicze, sieć oznakowanych tras biegowych i Nordic Walking oraz sąsiedztwo kilku miejsc godnych uwagi. Są to cmentarz wojenny, ruiny dawnego dworku państwa Kloczkowskich  oraz Centrum Sportowo-Rekreacyjne „Zbyszko”, w którym można między innymi spędzić czas w siodle lub przejechać się bryczką.

DSC07089 — kopia DSC07097

Kolejny cel wycieczki to Las Kraszew, do którego docieramy przez Andrespol. Jego urokliwe leśne dukty skusiły nas do pokręcenia w nim przez dłuższy czas. Wreszcie docieramy do Bukowca, w którym warto odwiedzić zlokalizowane przy tutejszej szkole obserwatorium astronomiczne. Przez łąkę i leśną wąską dróżkę docieramy do naszej ulubionej leśnej drogi w Lesie Gałków, którą kierujemy się do Borowej, następnie szybkie uzupełnienie napojów i prowiantu w Karpinie i mkniemy nad zalew w Kotlinach. Warto zatrzymać się na chwilę przy ruinach starego drewnianego młyna wodnego, tym bardziej, że niezabezpieczony i pozostawiony bez opieki wkrótce zniknie z tutejszego krajobrazu. Szkoda …

DSC07172 DSC07176 DSC07179 — kopia DSC07185 DSC07193 DSC07197

Następnie zawracamy, mijamy kopalnię Teodorów i ulicą Słoneczną docieramy wprost do kolejnego pięknego kompleksu leśnego, prowadzącego nas do Rokicin, w których zaplanowaliśmy przerwę na odpoczynek i posiłek. Jednak do celu zabrakło nam około 200 m – doganiają nas krople deszczu, a za nimi pierwsza majowa burza. Skuleni pod jakimś płotem przeczekujemy deszcz, aby po chwili ruszyć dalej do miejsca postoju – Placu Rekreacyjnego Gminnego Ośrodka Kultury w Rokicinach.

DSC07211 DSC07212

Niestety nie zdążyliśmy porządnie odsapnąć i uzupełnić zapasów energii, kiedy otoczyły nas ciemne chmury, a z oddali słychać było groźne pomruki nadchodzącej kolejnej burzy. Szybka decyzja – wracamy najkrótszą drogą do Brzezin. Trochę żal, bo ominęła nas przepiękna droga przez rezerwat Łaznów.

DSC07210 DSC07209

Zapraszamy także do obejrzenia filmu z wycieczki.